Dünya bu maçın sonucunu merak ediyordu! Beklenen oldu

EURO 2024 Avrupa Elemeleri B grubunda bu akşam ilginç bir müsabaka oynandı. Almanya’ya gitme şansını devam ettirmek için Hollanda’ya yenilmesi gereken İrlanda, maçı 1-0 kaybederek EURO 2024 şansını sürdürdü.

EURO 2024 Elemeleri B Grubu maçında Hollanda, İrlanda’yı Wout Weghorst’un 11. dakikadaki golüyle 1-0 mağlup etti.

Hollanda bu sonuçla 15 puana yükseldi ve 5. galibiyetini elde etti. İrlanda ise 6 puanda kaldı. Ayrıca Hollanda, EURO 2024’e katılmayı garantiledi.

İRLANDA YENİLEREK AMACINA ULAŞTI

UEFA Ulusar Ligi üzerinden, EURO 2024’e katılma şansını devam ettirmek isteyen İrlanda’nın bu karşılaşmadan mağlup ayrılması gerekiyordu ve bu durum gerçekleşti.

UEFA ULUSLAR LİGİ’NDEN EURO 2024’E 3 TAKIM

Grup elemelerinin yanı sıra Uluslar Ligi’nden de 3 takım EURO 2024’e gitmeye hak kazanacak. Gruplardan çıkamayan takımlar arasında, UEFA Uluslar Ligi’nde A, B ve C liglerinde elde ettikleri derecelere göre belirlenecek takımlar play-off oynayacak. 3 ligde rakiplerine üstünlük sağlayan 3 takım EURO 2024’e katılacak.

İRLANDA’NIN EURO 2024 OLASILIĞI

İrlanda’nın play-off’lara katılabilmesi için Uluslar Ligi sıralamasında kendisinden üstte olan ama otomatik olarak sıralamaya giremeyen 7’den daha fazla takım olmaması gerekiyor. Hollanda, Uluslar A Ligi’nde yer alması ve Avrupa eleme gruplarında otomatik sıralamaların dışında kaldığı için bu takımlardan biri. Hollanda’nın otomatik olarak önünde yer almayan Yunanistan’ı geçmesi için İrlanda önemli bir faktör.

İrlanda, Uluslar Ligi’nde Yunanistan’dan daha üst sırada yer alıyor ve play-off’ta onları geride bırakacak. Bu nedenle İrlanda’nın bu akşam Hollanda’ya kaybetmesi gerekiyordu. İrlanda, galip gelseydi Hollanda’nın Yunanistan’ın üzerine çıkması mümkün olmayacaktı. Bu da İrlanda’ya play-off oynama yolunu kapatacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x