Gazze’de İsrail ile Hamas arasında beşinci rehine takası tamamlandı

İsrail ile Hamas arasında varılan ve iki gün daha uzatılan geçici ateşkes kapsamında, Gazze’de beşinci rehine takası başladı. Hamas’ın 10 İsrailli rehineyi Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim ettiği belirtildi. İsrail ordusu, 10’u İsrailli ve ikisi yabancı uyruklu olmak üzere 12 esirin Kızılhaç’a teslim edildiğini doğruladı.

İSRAİL HAPİSHANELERİNDEKİ 30 FİLİSTİNLİ SERBEST BIRAKILDI

Hamas’ın rehineleri Kızılhaç’a teslim etmesinin ardından İsrail hapishanelerindeki 15’i kadın, 15’i çocuk 30 rehine serbest bırakıldı.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden bugün yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki 30 kişinin serbest bırakılacağı belirtilmişti. Serbest bırakılan Filistinliler arasında 15 yaşındaki Moataz Khader Al-Salayma da bulunuyor. Al-Salayma, Doğu Kudüs’teki evinde ailesi ve yakınları tarafından sevinçle karşılandı.

GAZZE’DEN SERBEST BIRAKILAN İSRAİLLİ REHİNELER İSRAİL’E ULAŞTI

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid el-Ensari de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’de bulunan 10 İsrailli rehinenin ülkelerine getirilmek üzere Kızılhaç yetkililerine teslim edildiğini duyurdu

Daha sonra İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise 10’u İsrailli ve 2’si yabancı olmak üzere 12 rehinenin İsrail topraklarına ulaştığı aktarıldı.

ENKAZ ALTINDA 160 CESET ÇIKARILDI

Öte yandan, Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada öldürülenlerin sayısının son 24 saatte enkazdan çıkarılanlarla birlikte 160 kişi daha arttığı açıklandı. Açıklamada, İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısının çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 15 bini aştığı belirtildi.

İsrail’in saldırıları sonucu yıkılan binaların enkazından son bir günde 160 kişinin cenazesinin daha çıkarıldığı bildirildi. Sivil savunma ekiplerinin, ekipman yetersizliğine dikkat çekilen açıklamada, ekiplerin kısıtlı imkanlarla enkaz altından hayatını kaybedenlerin cenazesini çıkarmaya çalıştığı aktarıldı.

‘YARDIMLAR YETERSİZ’

Açıklamada, geçici ateşkesin başlamasının ardından Gazze’deki felaketin boyutunun ortaya çıktığına vurgu yapılarak, İsrail saldırılarında 50 bini tamamen yıkılan, toplamda 300 bin konutun zarar gördüğü ifade edildi. Saldırılar başlamadan önce Gazze Şeridi’ne günlük 600 yardım tırının girdiği belirtilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana getirilen yardımların yetersiz olduğuna kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’nin günlük 1000 tır yardıma ve 1 milyon litre yakıta ihtiyaç duyduğu vurgulandı. Arap ve İslam ülkeleri ile uluslararası kuruluşlara seslenilen açıklamada, Gazze’de evleri zarar gören 250 bin kişinin barınma ihtiyacının karşılanması için “acil bir Arap ve İslami kurtarma planı oluşturularak” insani yardım çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, sivil savunma ekiplerinin enkaz altından cenazeleri çıkarmak ve enkaz kaldırmak için gerekli ekipmanlara ihtiyaç duyduğu aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x