Google’ın G5 ve G4 stratejileri belli oldu

Mobil yonga seti alanında Qualcomm ve Apple ile rekabet ederken zorluk yaşayan Google, ilk üç Tensor yonga setini Samsung’un üretim süreci üzerinden hazırlamıştı. Ancak son gelen bilgilere göre, Google, Tensor G5 yonga setinin gelişim sürecinde tam kontrolü elinde tutmayı planlıyor. Ayrıca üretim için TSMC’nin 3nm teknolojisi de gündeme gelmiş durumda.

Bilgiler, daha önce Google’ın donanım planları hakkında başarılı tahminlerde bulunmuş olan @OreXda isimli duyumcu hesabından geldi. @OreXda’nın belirttiğine göre Google, Tensor G5’in CPU, GPU ve arka yüzünü kendi bünyesinde geliştiriyor. Üstelik bu yonga seti, TSMC’nin 3nm üretim süreciyle hazırlanacak.

Google’ın G5 ve G4 stratejileri belli oldu

Daha önce de Tensor G5 yonga setinin tamamen özelleştirilmiş bir tasarımla geleceği bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu, Google’ın yonga setinin tasarımı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacağı anlamına geliyor. Özellikle makine öğrenimi ve fotoğrafçılık gibi spesifik görevler için bu yonga setinin optimize edilmesi bekleniyor.

Tensor G4 yonga seti, Pixel 9 serisinde yer alacak ve önceki versiyonuna göre biraz daha yüksek bir performans sunacak. Ancak asıl heyecan verici olan Tensor G5 yonga seti, 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Pixel 10 serisinde kullanılacak. Google’ın Tensor G5 yonga setinin gelişim sürecini tamamen kendi kontrolüne alması ve TSMC’nin 3nm üretim sürecini kullanmayı planlaması, Pixel hayranları için oldukça umut verici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x