Saçınızın Hızla Yağlanmasının 4 Nedeni

1. Sık sık dar saç modelleri kullanıyorsanız

Şık bir at kuyruğu yağlı saçlarınızı gizlemenin iyi bir yolu gibi görünse de aslında tam tersidir. Saçınız düzgün görünebilir ancak bu saç modeli sebumun saçın altında ve köklerde birikmesine neden olur. Zarif saç stilleri, saçınızı yumuşatıp ağırlaştırarak daha çabuk yağlanmasını sağlayan çok sayıda şekillendirme ürünü gerektirir.

Ne yapalım:

Çok fazla fırçalama ve saça rötuş yapmayı gerektiren şekillendirme ürünleri ve saç stilleri konusunda aşırıya kaçmayın.

2. Saçlarınızı sıcak suyla yıkamayın

Sıcak su saçınızın gözeneklerini ve tırnak etlerini açmak ve kiri çıkarmak için harikadır ancak saçınıza zarar verebilir. Şampuan sebumu yıkar ve saç derinizi çok fazla kurutarak kepek ve aşırı yağ üretimine neden olabilir.

Ne yapalım:

Şampuanlama ve bakım yaparken ılık suyu tercih etmeniz, saç kütiküllerini kapatmak için yıkamayı bitirdikten sonra saçınızı soğuk suyla durulamanız daha doğru olacaktır.

3. Yanlış saç ürünlerini seçtiniz

Uzmanlar, “yoğun” olarak etiketlenen ürünlere karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyor çünkü bunlar saçınızı ağırlaştırabilir ve düzleştirebilir. Saçınızı ince bir koruyucu tabaka ile kaplarlar, bu da saçınızın ince veya yağlı saç derisine sahip olması durumunda saçınızın daha yağlı görünmesini sağlar.

Ne yapalım:

Uzmanlar kuru veya yıpranmış saçlar için tasarlanmış ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyor .

Saç derinizdeki sebum ve makyaj birikintilerini temizlemek ve saçınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olmak için ayda birkaç kez derinlemesine temizleyici kullanmak da iyi bir fikirdir. Saçınızı beslemek ama aynı zamanda yağlılığı azaltmak için hindistancevizi yağı uygulamak gibi bazı doğal ilaçları da deneyebilirsiniz.

4. Saçınızı çok sık tarıyor veya dokunuyorsanız

Saçınıza dokunduğunuzda elinizdeki yağlar ve bakteriler saçınıza bulaşır ve bu da saçınızın daha yağlı görünmesine neden olur. Saçlarınızı çok sık fırçalamak da yarardan çok zarar verir. Sürekli fırçalamak sebumun saça yayılmasına neden olur ve saçın daha az hacimli ve temiz görünmesine neden olur.

Ne yapalım:

Özellikle gergin olduğunuzda veya bir konuşma sırasında bilinçaltınızda saçınıza ellerinizle dokunmamayı bir alışkanlık haline getirin. Saçlarınızı çok fazla fırçalamayın: Uzmanlar, çok kıvırcık veya dokulu saçları olmayan kişiler için günde 2 defanın yeterli olabileceğini ve bunu her zaman temiz bir fırçayla yapmayı öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x